alternative

Postępowanie po zabiegu pooperacyjnym

Pobyt w szpitalu przebiega pod kontroląwykwalifikowanego i doświadczonego personelu lekarskiego i pielęgniarskiego. Najczęściej jest to od 6 do 24 godzin w systemie chirurgii jednego dnia lub 2 - 4 doby w systemie leczenia szpitalnego. W zależności od rodzaju zabiegu niekiedy wymagany jest dłuższy pobyt pacjenta, co nie świadczy o nietypowym przebiegu pooperacyjnym.

Wczesny przebieg pooperacyjny różni się nieco w zależności od rodzaju znieczulenia. U pacjentów znieczulanych regionalnie stan znieczulenia i niedowładu kończyn trwa od 2 do 6 godzin po zabiegu. W tym czasie pacjent z reguły nie wymaga środków przeciwbólowych. Chory powinien bezwzględnie przebywać w łóżku, w pozycji leżącej. Znieczulenie ustępuje powoli, a czucie i ruchy kończyną wracają stopniowo. Po ustąpieniu znieczulenia istnieje najczęściej konieczność podania leku przeciwbólowego, z reguły dożylnie. Chory zobowiązany jest informować personel Oddziału o ewentualnych uczuleniach na leki, przed podaniem jakichkolwiek leków dożylnych i doustnych. Ważnym elementem obserwacji pacjenta jest moment oddania moczu, który należy zgłosić pielęgniarce.

U pacjentów znieczulanych ogólnie czucie wraca bezpośrednio po zakończeniu znieczulenia, pacjent może więc odczuwać ból dość szybko. Prosimy zgłosić to pielęgniarce lub lekarzowi. Ból po artroskopii z reguły nie jest dokuczliwy. Ból o większym natężeniu występuję po zabiegach artroskopowych z użyciem implantów i rekonstrukcjach więzadłowych. Ból pooperacyjny zwalczamy podając pacjentom leki p/bólowe, naszym celem jest przeprowadzenie Państwa przez wczesny okres pooperacyjny w bezbólowym komforcie.

W walce z obrzękiem pooperacyjnym stawu znacząco pomaga krioterapia miejscowa. Polega ona na chłodzeniu stawu za pomocą specjalistycznych kompresów żelowych lub mankietu połączonego z termosem chłodzącym. Przed zabiegiem ortopedycznym chory powinien zaopatrzyć się w co najmniej 2 kompresy żelowe lub mankiet chłodzący (apteki, sklepy zaopatrzenia medycznego). Wcześnie zastosowane okłady chłodzące nie dopuszczają do nadmiernego obrzęku (rozdęcia stawu i tkanek), co zmniejsza dolegliwości bólowe chorego

W przypadku operacji przeprowadzanych na kończynach dolnych niezbędne są dwie kule łokciowe, które chory powinien mieć ze sobą. Niekiedy okres pooperacyjny wymaga stosowania specjalistycznych ortez i aparatów ortopedycznych. Po operacjach kolana najczęściej stosuje sięortezy szynowo-opaskowe z regulacją zakresu ruchomości (tzw. „długie”). Ortezy te występują w sprzedaży jako uniwersalne oraz lewe i prawe. Z obserwacji naszych pacjentów wynika, że ortezy anatomicznie dopasowane do kończyny, są bardziej komfortowe i mniej uciążliwe w codziennym stosowaniu.

Po zabiegach operacji barku stosujemy temblaki, ortezy odwodzące oraz ortezy typu Desaultta (kamizelki). Zalecenia co do stosowania poszczególnych typów ortez uzyskają Państwo na wizycie przedoperacyjnej. Dobór odpowiedniego rozmiaru ortezy, dostosowanie jej indywidualnie do każdego pacjenta jest również istotne. Jeżeli zgłosicie się Państwo z ortezą na wizytęrehabilitacyjną przedoperacyjną, z własną ortezą otrzymacie fachową pomoc i wskazówki co do stosowania, udzielone przez zespół wykwalifikowanych fizjoterapeutów.

Po wyjściu ze Szpitala pacjent/pacjentka powinien mieć założony opatrunek na ranę, który należy nosić 24 godziny/dobę, do momentu zdjęcia szwów ( 8-12 dni po zabiegu). Opatrunek powinien być zmieniany co 2-3 dni oraz każdorazowo w przypadku jego przekrwawienia lub zabrudzenia. Przed zmianą opatrunku należy pamiętać o dokładnym umyciu rąk wodą z mydłem. Wskazane jest stosowanie sterylnych rękawic ochronnych. Po delikatnym usunięciu brudnego opatrunku, ranęprzemywamy specjalistycznym środkiem do odkażania ran (np. Octenisept, Prontosan). Ranęosuszamy sterylnym gazikiem, nie dotykając bezpośrednio rękami. Po przemyciu i osuszeniu rany oraz skóry okolicy rany zakładamy świeży sterylny opatrunek (np. Elastopor, Cosmopor, Matocomp). Dolegliwości bólowe kontrolowane za pomocąśrodków przeciwbólowych występująbezpośrednio po zabiegu i najczęściej utrzymują się przez kilka kolejnych dni. Mogą się one nasilać przy wzmożonej aktywności ruchowej, po długim przebywaniu w pozycji stojącej lub siedzącej z opuszczona operowaną kończyną, czy wreszcie zbyt intensywnym wykonywaniu ćwiczeń. Należy unikać czynności, które wywołują znaczne dolegliwości bólowe operowanej okolicy. Niezmiernie istotne w domowej opiece po zabiegu jest walka z obrzękiem pooperacyjnym. Polega ona miedzy innymi na wysokim układaniu operowanych kończyn, stosowaniu krioterapii miejscowej oraz ewentualnie leków p/obrzękowych i p/zapalnych.

alternative

Rehabilitacja

niezbędnym elementem terapii w całościowym podejściu do leczenia pacjentów po urazach lub zabiegach operacyjnych narządu ruchu. Ścisła współpraca pomiędzy ortopedą, a fizjoterapeutą jest konieczna w procesie powrotu do pełnej sprawności.

Rehabilitacja, zwłaszcza kinezyterapia (leczenie po przez ruch) jest bardzo skutecznym narzędziem w procesie leczenia, umożliwiającym pacjentowi szybki powrót do zdrowia.

Dlaczego rehabilitacja jest tak ważna:

  • zmniejsza dolegliwości bólowe po urazie/zabiegu
  • zmniejsza stan zapalny lokalny (redukuje obrzęk/opuchliznę)
  • zapobiega powstawaniu przykurczów mięśniowych
  • zapobiega powstawaniu zrostów i zbliznowaceń
  • zmniejsza ryzyko powstawania zaników mięśniowych
  • poprawia zakres ruchomości w stawach
  • zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów
  • poprawia siłę mięśniową i stabilizację stawów

alternative

Brak rehabilitacji, może powodować szereg negatywnych skutków, wydłużając, a niekiedy uniemożliwiając powrót do pełnej sprawności pacjenta.

Program rehabilitacji różni się w zależności od rodzaju urazu lub rodzaju i metody wykonanego zabiegu operacyjnego.

W ramach procesu rehabilitacyjnego wyróżniamy:

  • rehabilitację przedoperacyjną (przygotowanie oraz instruktaż postępowania po zabiegu)
  • rehabilitację pooperacyjną (rozpoczyna się bezpośrednio po zabiegu i trwa średnio do 8 tyg po operacji)
  • rehabilitację sportową (rozpoczyna się ok. 8 tyg po zabiegu, najczęściej stosuje się ją po ustąpieniu ostrego stanu zapalnego, odzyskaniu zakresu ruchu w stawie oraz umiejętności prawidłowego napięcia i kontroli mięśniowej)

W zależności od rozległości urazu, rodzaju wykonanego zabiegu, stanu funkcjonalnego pacjenta oraz ewentualnych powikłań proces rehabilitacji może trwać nawet do kilku miesięcy.

Wróć