Na pojęcie barku składa się przede wszystkim staw ramienny i staw barkowo obojczykowy. Tworzą go trzy kości: łopatka, obojczyk i kośćramienna.
Staw ramienny tworzy głowa kości ramiennej, która wpasowuje się w płytką panewkę stawową na łopatce. W skład barku wchodzą również liczne elementy torebkowo-więzadłowe oraz mięśnie, w tym mięśnie stożka rotatorów. Są to mięśnie, które m.in.umożliwiają ruchy rotacyjne ramienia oraz zgięcie i odwiedzenie w stawie ramiennym.
Pomiędzy warstwą mięśni, a wyrostkiem barkowym znajduje się tzw. kaletka podbarkowo-podnaramienna, czyli niewielki zbiornik płynu zapewniający właściwy „poślizg” dwóch powierzchni względem siebie. W warunkach prawidłowych, poszczególne elementy barku, w tym głowa kości ramiennej wraz z przylegającymi ścięgnami stożka rotatorów przemieszczają się bez przeszkód pod wyrostkiem barkowym łopatki podczas ruchów kończyny górnej.
W sytuacji patologicznej dochodzi do nieprawidłowej pracy stawu barkowego, zmniejszenia przestrzeni podbarkowej i powstania tzw. konfliktu podbarkowego. Głowa kości ramiennej konfliktuje w czasie ruchu z wyrostkiem barkowym i rozwija się konflikt oraz jego późniejsze konsekwencje.
Konflikt podbarkowy, zwany też ciasnotą podbarkową jest częstą przyczyną dolegliwości bólowych barku. Źródłem bólu jest ucisk elementów kostnych barku na struktury przestrzeni podbarkowej. Wśród przyczyn zwężenia przestrzeni podbarkowej wymienia się zachwianie równowagi mięśniowej pomiędzy mięśniami obręczy barkowej. Powoduje ona migrację głowy kości ramiennej w kierunku wyrostka barkowego. Innym powodem zwężenia jest deformacja krawędzi wyrostka barkowego z jego zagięciem ku dołowi, zmiany zwyrodnieniowe, pogrubienie i zwapnienie więzadła kruczo-barkowego, czy wreszcie brak zrostu między poszczególnymi jądrami kostnienia wyrostka barkowego (os acromiale).
Wskutek zaburzeń równowagi mięśniowej i zaburzonej pracy poszczególnych elementów tworzących staw barkowy dochodzi do zmian zwyrodnieniowych w ścięgnach mankietu rotatorów, rozwoju ostrego, a pózniej przewlekłego stanu zapalnego kaletki podbarkowo-podnaramiennej. Konsekwencja nie leczonego konfliktu podbarkowego jest uszkodzenie i pełna dysfunkcja ścięgien mankietu rotatorów.
Najczęściej występujące objawy konfliktu podbarkowego to ból który lokalizuje się w bliższej części ramienia, ból często występuje w nocy, budząc chorego ze snu. Ból pojawia siępodczas ruchów, w czasie czynnego oraz biernego zgięcia i odwiedzenia z rotacją wewnętrzną.Potwierdzeniem rozpoznania klinicznego są wyniki badań RTG, USG i MR.
Bardzo istotnym elementem leczenia konfliktu podbarkowego jest odpowiednio prowadzona fizjoterapia, ćwiczenia które pozwolą odzyskać pacjentowi równowagę mięśniową.
W przypadku niewielkich dolegliwości leczeniem wspomagającym i doraźnie uśmieżającym ból są niesteroidowe leki p/zapalne. Pomocne w likwidowaniu ostrego bólu i przerwaniu tzw. błędnego koła są iniekcje sterydowe do kaletki podbarkowo-podnaramiennej, wykonywane pod kontrolą usg. Należy jednak zachować szczególną ostrożność ze względu na szereg efektów ubocznych i niekorzystnego działania sterydów na chrząstkę stawową.
W przypadku gdy przyczyną zapalenia kaletki podbarkowej jest nieprawidłowo zbudowany wyrostek barkowy łopatki (wyrostek o kształcie haczykowatym), znaczny przerost kaletki podbarkowo-podnaramiennej lub brak skuteczności leczenia nieoperacyjnego, konieczna jest interwencja chirurgiczna. Zabieg operacyjny wykonywany jest artroskopowo i polega na usunięciu zrostów wewnątrz kaletki oraz jej przerośniętej części, ewentualnie nadbudowy kostnej wyrostka barkowego.
Pierścień (stożek, mankiet) rotatorów, tworzą cztery mięśnie obręczy barkowej: nadgrzebieniowy, podgrzebieniowy, podłopatkowy i obły mniejszy. Spełniają one istotną funkcjępolegającą na dynamicznej stabilizacji głowy kości ramiennej w panewce, co umożliwia prawidłowy ruch w stawie ramiennym. Mięśnie pierścienia rotatorów odpowiadają, również za odwodzenie i ruchy rotacyjne ramienia.
Do uszkodzenia ścięgien mięśni stożka rotatorów może dojść w wyniku urazu lub sumy wielu mikrouszkodzeń, czyli zmian degeneracyjnych w ścięgnie lub jego przyczepie. Powtarzanie wielokrotne tych samych czynności, praca z uniesionym do góry rękoma np. malarze, murarze, elektrycy itd. może prowadzić do rozwoju zmian degeneracyjnych w ścięgnach mięśni stożka rotatorów. Na urazy stożka rotatorów narażeni są również sportowcy uprawiający sporty zmuszające do częstego wysokiego ustawiania ramienia lub wykonywania rzutów tj. siatkówka, tenis, pływanie, piłka ręczna. Zmiana charakteru wykonywanej pracy, zaprzestanie wysiłku fizycznego, zaniechanie wykonywania ćwiczeń powoduje zanik masy mięśniowej. Prowadzi to często do zaburzenia równowagi mięśniowej pomiędzy poszczególnymi grupami mięśni obręczy barkowej, a ostatecznie nieprawidłowej pracy głowy kości ramiennej w panewce stawu, rozwoju konfliktu podbarkowego i uszkodzenia ścięgien stożka rotatorów.
Wśród objawów uszkodzenia stożka rotatorów należy wymienić:
Do postawienia prawidłowej diagnozy niezbędne jest prawidłowo przeprowadzone badanie lekarskie, uzupełnione o badania obrazowe: RTG, USG lub MRI
Celem każdego leczenia jest zmniejszenie bólu i przywrócenie sprawności. Istnieje kilka możliwości leczenia zerwania pierścienia rotatorów, a wybór najlepszej opcji zależy od specyfiki danego przypadku. Podczas planowania leczenia należy wziąć pod uwagę wiek pacjenta, poziom aktywności, ogólny stan zdrowia i rodzaj zerwania.
W niektórych typach uszkodzeń znajduje zastosowanie leczenie nieoperacyjne, które może często przynieść ulgę. Obejmuje ono:
Warto rozważyć leczenie biologiczne:
Leczenie to jest zalecane w umiarkowanych dolegliwościach i niewielkich uszkodzeniach lub w przypadku p/wskazań do zabiegu operacyjnego.
W przypadku leczenia zarówno nieoperacyjnego jak i po zabiegu operacyjnym ważnąkwestią jest umiejętnie poprowadzona rehabilitacja pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty. Rehabilitacja w początkowym procesie leczenia ma na celu złagodzenie bólu i wzmocnienie mięśni, które nie są uszkodzone, odciążając tym samym uszkodzone tkanki. Terapeuta edukuje pacjenta, ostrzega które ruchy są niekorzystne i powoli wprowadza odpowiednie ćwiczenia. Osoby po zabiegu rozpoczynają natomiast usprawnianie w kolejnej dobie, aby jak najszybciej przywrócićruchomość w operowanym stawie. Początkowo bazuje się na ćwiczeniach biernych stawu barkowego, wspomaganych przez drugą rękę pacjenta lub terapeutę. Warto jest schładzać bark okładami z lodu. Kolejnym etapem sąćwiczenia czynne, ale nadal ważne jest aby nie przeciążyćramienia. W dalszych etapach wdrażane sąćwiczenia z lekkim oporem, wzmacniające mięśnie.
Operacja stożka rotatorów wskazana jest w ostrym urazowym uszkodzeniu, w stanach którym towarzysza silne dolegliwości bólowe, kiedy dochodzi do upośledzenia funkcji barku lub w przypadku braku skuteczności leczenia nieoperacyjnego. Celem operacji jest naprawa uszkodzonych ścięgien lub odtworzenie ich funkcji poprzez transfery mięśniowe.
Nawykowe zwichnięcia w stawie ramiennym z towarzyszącym poczuciem obawy w trakcie wykonywania ruchów prowokujących zwichnięcie są objawami niestabilności stawu ramiennego. Do rozwinięcia się objawów niestabilności dochodzi najczęściej w przypadku powtarzających sięurazów/zwichnięć barku. Niekiedy niestabilność barku rozwija się w wyniku jednorazowego zwichnięcia barku, po którym doszło do nieprawidłowego wygojenia się struktur stawu odpowiedzialnych za jego stabilizację. Prawidłowa funkcja stawu ramiennego i jego stabilnośćzależy od prawidłowej i niezaburzonej pracy wszystkich jego elementów. Uszkodzenie lub zaburzenie funkcji poszczególnych elementów tworzących staw prowadzi do rozwoju przewlekłej niestabilności stawu. Najczęstszą przyczyną, choć nie jedyną są uszkodzenia elementów panewki stawu ramiennego, torebki i więzadeł stabilizujących staw.
Do objawów niestabilności stawu ramiennego należą:
Leczenie:
Pierwszorazowe zwichnięcie barku, przy wykluczeniu uszkodzeń kostnych interponujących do stawu ramiennego można leczyć nieoperacyjnie. Leczenie nieoperacyjne polega na repozycji, czyli odprowadzenia zwichnięcia i unieruchomieniu stawu barkowego na okres od 2 do 4 tygodni, a następnie rehabilitacji. Postępowanie zachowawcze przynosi dobre rezultaty tylko w przypadku niestabilności nieurazowych, związanych z nadmierną wiotkością stawu.
W przypadku kiedy dojdzie do rozwoju utrwalonej pełnoobjawowej niestabilności pourazowej, jedynym skutecznym leczeniem jest leczenie operacyjne. Ogólnie metody leczenia niestabilności stawu ramiennego, można podzielić na zabiegi wykonane artroskopowo i zabiegi wykonywane tzw. metoda na otwarto.
Rodzaj i rozległość zabiegu chirurgicznego zależy w dużym stopniu od typu uszkodzenia, zmian towarzyszących, wieku i aktywności chorego oraz zaawansowania ewentualnych wtórnych zmian pourazowych. Celem leczenia operacyjnego jest naprawa uszkodzonych wiązadeł i obrąbka stawowego. Niekiedy odtworzenie budowy anatomicznej z przed urazu jest niemożliwe. wówczas konieczne jest zastosowanie metod operacyjnych które przywracają stabilność barku, ale nie odtwarzają w pełni prawidłowej budowy stawu.
Artroskopowe naprawy niestabilność barku polegają na naprawie uszkodzonych elementów stawu pod kontrolą wzroku, przy użyciu specjalnej kamery. Artroskopia polega na mini inwazyjnym „zajrzeniu” do stawu i naprawę uszkodzonego obrąbka, czy więzadeł stawu.
W przypadkach, gdy konieczny jest bardziej rozległy zabieg operacyjny należy rozważyćmetodą tradycyjnej operacji barku na otwarto. Bez względu na typ zabiegu, po operacji konieczna jest intensywna rehabilitacja barku, która może trwać od kilku miesięcy do roku.
SLAP z języka angielskiego Superior Labrum Anterior Posterior, jest to uszkodzenie górnej, przednio-tylnej części obrąbka stawowego. Często towarzyszy mu uszkodzenie ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego (LHBT), które w przyczepie się do panewki stawu ramiennego w okolicy górnej części obrąbka stawowego.
Uszkodzenie obrąbka stawowego typu SLAP może mieć etiologię urazową lub zwyrodnieniowo- przeciążeniową. Często do uszkodzenia obrąbka stawowego dochodzi u sportowców. szczególnie narażone są osoby uprawiające sporty wymagające rzucania, unoszenia rąk ponad głowę, (baseball, rzut oszczepem, dyskiem, kulą, koszykówka, siatkówka, tenis ziemny).Uszkodzenie w wyniku urazu występuje najczęściej w przypadku bardzo silnego pociągnięcia za ramię, np. podczas próby złapania równowagi, trakcie ostrego hamowania autobusu i szarpnięcia za drążek dla pasażerów, próby nagłego pociągnięcia za jakiś element, np. uruchamianie piły lub kosiarki spalinowej itp.
Objawy:
W diagnostyce istotne znaczenie ma badanie kliniczne. Szczegółowe rozpoznanie pozwala postawić badanie MR, mniej pewne badanie usg. Badaniem, które pozwala na jednoznaczne postawienie diagnozy jest badanie artoMR, czyli badanie rezonansu magnetycznego z podaniem kontrastu dostawowego.
Wybór metody leczenia zależy od stopnia uszkodzenia obrąbka. Wyróżnia się 4 podstawowe typy uszkodzenia obrąbka stawowego:I – uszkodzenie degeneracyjne obrąbka stawowego z zachowaniem jego stabilności;II – oderwanie się górnej przednio-tylnej części obrąbka od panewki, jest najczęściej występującym uszkodzeniem SLAP; często związanym z niestabilnością bicepsa,III – uszkodzenie typu „rączki od wiadra”, które nie rozciąga się na ścięgno bicepsa;IV – uszkodzenie typu „rączki od wiadra”, które rozszerza się na ścięgno mięśnia dwugłowego.
I stopień – najczęściej leczy się zachowawczo, przy pomocy rehabilitacji. Wykorzystuj sięfizykoterapię, w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz kinezyterapię czyli ćwiczenia, wzmacniające mięśnie obręczy barkowej i mające na celu mobilizację tylnej torebki stawowej.II, III, i IV stopień najczęściej leczy się operacyjnie.
Są to zespoły bólowe, często o charakterze przewlekłym, zlokalizowane w przyczepie bliższym ścięgien mięśni prostowników nadgarstka (łokieć tenisisty) lub zginaczy nadgarstka (łokieć golfisty) w okolicy nadkłykci kości ramiennej. Choroba okolicy przyczepu mięśni i ścięgien do kości zwana jest entezopatią. Entezopatia mięśni prostowników/zginaczy nadgarstka cechuje się uporczywymi bólami okolicy łokcia, szczególnie podczas ruchów nadgarstka i miejscowego ucisku. Ból znacznie utrudnia wykonywanie nawet codziennych czynności. Choroba zdecydowanie częściej występuje u osób po 35 r.ż. Dotyczy zarówno osób pracujących ciężko fizycznie jak i tych, którzy wykonują często powtarzalne ruchy, wymagające usztywnienia nadgarstka i zaangażowania prostowników/zginaczy nadgarstka i palców.
Leczenie pacjentów z zespołem bólowym o charakterze łokcia tenisisty/golfisty można podzielić na zachowawcze i operacyjne. Postępowanie operacyjne powinno być zarezerwowane tylko i wyłącznie dla pacjentów, u których objawy charakteryzują się dużym natężeniem, a zastosowane leczenie nieoperacyjne nie przyniosło rezultatu.
W leczeniu stosuje się m.in.:
Dobre wyniki wykazuje zastosowanie osocza bogatopłytkowego (PRP). Leczenie preparatem PRP polega na jedno lub kilkukrotnej iniekcji autologicznych płytek krwi w miejsce uszkodzenia przyczepu. Dzięki zawartym w płytkach krwi naturalnym czynnikom pobudzającym naprawę i odbudowę uszkodzonych tkanek, uzyskujemy poprawę bądź trwałe zniesienie dolegliwości bólowych. Leczenie PRP jest leczeniem wspomagającym naturalne procesy naprawcze, do przebiegu których istotne jest zniesienie czynników inicjujących uszkodzenie. Należy wprowadzić modyfikację codziennych czynności, stylu pracy, odpowiednio dobraćnarzędzia pracy, zapewnić wystarczającą ilość odpoczynku itp. Niekiedy zaleca się całkowite unieruchomienie leczonej kończyny na okres kilku tygodni.
rzyczyną zespołu cieśni kanału nadgarstka jest najczęściej zwyrodnienie i obrzęk zapalny tkanek otaczających nerw pośrodkowy, co w ograniczonej przestrzeni kanału powoduje jego uciśnięcie. Zespół cieśni nadgarstka, może być również następstwem wadliwie wygojonych złamańw okolicy nadgarstka jak np. złamania dalszej nasady kości promieniowej. Przerost błony maziowej pochewek ścięgnistych występujący w chorobach z autoagresji może doprowadzić do ucisku nerwu pośrodkowego. Często obrzęk i ucisk nerwu wywołane są przez ciągłą pracę rękami ułożonymi w wymuszonej skrajnej pozycji zgięcia lub wyprostu.
Zwiększona objętość tkanek miękkich kanału nadgarstka przy ograniczonej przestrzeni prowadzą do ucisku, niszcząc delikatną strukturę nerwu pośrodkowego. Powoduje to ból iparestezje, czyli odczucia o charakterze mrowienia, drętwienia lub kłucia, najczęściej w obrębie trzech pierwszych palców ręki. Dochodzi do zmniejszenia siły chwytu, a utrzymywane w ręku przedmioty wypadają niespodziewanie. Utrudnione jest zamknięcie dłoni w pięść, a precyzja ruchów bardzo ograniczona.
Interwencja chirurgiczna polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia skóry w okolicy troczka zginaczy. Następnie przecięciu troczka i ewentualnie oczyszczenie nerwu pośrodkowego ze zrostów z okolicznymi tkankami. Zabieg najczęściej kończy się ostrzyknięciem okolicy osłonki nerwu lekiem miejscowo znieczulającym. Pozwala to na zwiększenie przestrzeni wokół pnia nerwu i likwidację ucisku.
Łąkotki to elementy wewnątrzstawowe zbudowane z tkanki łącznej, o półokrągłym, księżycowatym kształcie. W kolanie wyróżniamy dwie łąkotki – przyśrodkowąi boczną. Pełnią one wiele ważnych funkcji w stawie kolanowym. Pomagają w równomiernym rozłożeniu obciążeń, absorbują drgania i wstrząsy, stabilizują staw kolany oraz pomagają w rozprowadzaniu płynu stawowego.Uszkodzenie łąkotki, może być poziome oraz pionowe (podłużne, poprzeczne, promieniste) oraz złożone.
Do urazowego uszkodzenia łąkotki dochodzi często podczas uprawiania sportu. Mechanizm urazu polega na gwałtownym skręceniu stawu kolanowego znajdującego się w zgięciu lub wyproście. U osób starszych uszkodzenia mogą powstać podczas czynności dnia codziennego jak wchodzenie po schodach, wstawanie z klęku, wykonywanie przysiadu czy podskok. Takim uszkodzeniom ulegają najczęściej łąkotki wielokrotnie i przez lata poddawane mikrouszkodzeniom.
Rozpoznanie uszkodzenia łąkotek odbywa się na podstawie badania klinicznego pacjenta oraz badań dodatkowych (USG, MR). Głównym objawem świeżego uszkodzenia łąkotki jest ból kolana, któremu może towarzyszyć obrzęk i ograniczenie zakresu ruchomości, czyli tzw. „blok kolana”. W zadawnionym uszkodzeniu chorzy mają często trudności w klękaniu, wykonywaniu przysiadów. Czynnościom tym towarzyszy ból, uczucie przeskakiwania, „trzaskania” w stawie kolanowym, niekiedy krótkotrwałe obrzęki kolana.
Łąkotki są tylko częściowo ukrwione, stąd też słaby potencjał do samoistnego gojenia. Tylko wobec niewielkich uszkodzeń w strefie dobrze ukrwionej, można podjąć próbę leczenia zachowawczego. W większości przypadków konieczny jest zabieg artroskopowy. Leczenie uzależnione jest od rodzaju uszkodzenia, czasu jaki minął od urazu, wieku pacjenta oraz istnienia dodatkowych uszkodzeń w stawie kolanowym. Ważne jest aby zachować, o ile to możliwe, całąłąkotkę lub przynajmniej jej część. Po usunięciu łąkotki mogą z czasem szybciej rozwinąć sięzmiany zwyrodnieniowe. Naprawa łąkotek za pomocą technik artroskopowych polega na ich szyciu za pomocą nici lub specjalnych implantów. Niekiedy po uszkodzeniu łąkotka nie nadaje się do naprawy i konieczne jest usunięcie jej fragmentu. Jeżeli konieczna jest częściowa resekcja łąkotki to należy ją ograniczyć tylko do części zniszczonej. W tych przypadkach w których musimy usunąćłąkotkę, w drugim etapie staramy się uzupełnić brakującą jej część „sztucznym fragmentem” (proteząłąkotki) lub przeszczepem ze zwłok.
Rehabilitacja po uszkodzeniu i naprawie łąkotki musi uwzględnić czas potrzebny do zrostu zszytej łąkotki oraz wyeliminować niekorzystne siły nacisku i pociągania, działające na łąkotkępodczas ruchu w stawie. Po zabiegu usunięcia uszkodzonego fragmentu łąkotki najczęściej do aktywności wraca się po ok. 2-4 tygodniach.
Po zabiegu zszycia kolano zostaje unieruchomione na 4-6 tygodni. Przez pierwsze 4 tygodnie nie jest zalecane pełne obciążanie operowanej kończyny. Do aktywności sportowej można powrócićdopiero po ok. 4 miesiącach od zabiegu. Rehabilitacja powinna rozpocząć się jak najszybciej. Zapobiegnie to powstaniu zrostów wewnątrzstawowych, poprawi zakres ruchomości kończyny oraz wzmocni siłę mięśniową. Należy ćwiczyć czucie głębokie stawu kolanowego oraz jego stabilizację. Do ćwiczeń wykorzystywane są takie przyrządy jak piłki, taśmy elastyczne, bieżnia, dyski sensomotoryczne, równoważnie.
Więzadło krzyżowe przednie (ACL) oraz więzadło krzyżowe tylne (PCL) są więzadłami przebiegającymi wewnątrz stawu kolanowego. W swoim przebiegu krzyżują się wzajemnie, stąd też ich nazwa.
Więzadło krzyżowe przednie jest więzadłem łączącym kość piszczelową i udową.ACL w istotny sposób odpowiada za stabilność i prawidłowe funkcjonowanie kolana. Zapobiega ono przemieszczaniu się goleni do przodu względem kości udowej, ogranicza rotację goleni oraz stabilizuje kolano w płaszczyźnie czołowej.
Zerwanie ACL jest najczęściej związane z bezpośrednim lub pośrednim urazem skrętnym. Do objawów „świeżego” uszkodzenia ACL należą: obrzęk kolana, zaczerwienienie skóry i jej wzmożone ocieplenia, ból, uczucie niestabilności kolana, przy czym chory najczęściej po urazie nie może w pełni obciążyć kończyny. Po ustąpieniu „ostrych” objawów chorzy z uszkodzonym ACL skarżą się najczęściej na objaw „uciekania” kolana, braku pewności i uczucie niestabilności podczas pełnego obciążania, zwłaszcza biegania z nagłą zmiana kierunku.
Pacjenci, którzy są bardzo aktywni i uprawiają takie sporty jak piłka nożna, koszykówka, siatkówka, sporty kontaktowe mają bardzo wysokie ryzyko występowania niestabilności kolana po urazie ACL. W przypadku tych pacjentów operacja jest zalecane w celu uniknięcia niestabilności, która może również prowadzić do uszkodzeńłąkotek, chrząstki stawowej oraz pozostałych więzadeł. Nieprawidłowo funkcjonujący staw zaczyna zużywać się w przyśpieszonym tempie. Nawet normalne funkcjonowanie, bez aktywności sportowej, może doprowadzić do ciężkiego uszkodzenia chrząstki stawowej i rozwinięcia objawów choroby zwyrodnieniowej kolana.
Rozpoznanie zerwania ACL opiera się przede wszystkim na badaniu lekarskim oraz badaniach dodatkowych takich jak RTG, USG i MR.
W przypadku potwierdzenia zerwania ACL, postępowaniem z wyboru jest rekonstrukcja artroskopowa, w czasie której odtwarza się ACL przy pomocy przeszczepu ze ścięgna pobranego od pacjenta. We wcześnie rozpoznanych uszkodzeniach ACL, uszkodzeniach częściowych, zwłaszcza u młodszych pacjentów można wykonać zabieg tzw. podszycia kikuta ACL, z zastosowaniem wewnętrznego szynowania (internal bracing). Podczas tego samego zabiegu zaopatrywane są również uszkodzenia towarzyszące: rozdarcia łąkotek czy uszkodzenia chrząstki stawowej.
Nie ma sztywnych norm czasowych, w których należy wykonać zabieg artroskopowej rekonstrukcji ACL. Zabieg rekonstrukcji powinno się wykonać niezwłocznie po ustąpieniu ostrego stanu zapalnego i obrzęku oraz przywróceniu ruchów kolana. Wczesna diagnostyka i leczenie uszkodzenia ACL zapobiegają wystąpieniu poźniejszych powikłań i dodatkowych uszkodzeń.
Ważnym elementem leczenia po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (ACL) jest leczenie rehabilitacyjne. Ma ono na celu we wczesnym okresie zmniejszenie bólu, wysięku i stanu zapalnego. Rehabilitacja odbywa się co najmniej 1x w tygodniu i polega na pracy z fizjoterapeutą, która pozwala na zwiększenie zakresu ruchomości oraz siły mięśniowej. Poprzez odpowiedniąrehabilitację i trening odzyskujemy kontrolę mięśniową i czynną stabilizację kolana. Poza tym pacjent wykonuje zadane ćwiczenia w domu. Najczęściej przez 3 do 6 tygodni staw kolanowy pozostaje zabezpieczony ortezą. Pacjent używa kul do czasu odstawienia ortezy. Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL trwa co najmniej 9 miesięcy. Przed planowanym powrotem do aktywności sportowej wskazane jest wykonanie badań biomechanicznych. Prawidłowe wyniki w/w badańpozwalają na bezpieczny powrót do aktywności sportowej.
Chrząstka jest twardą, dość elastyczną tkanką. Około 65-80% chrząstki stanowi woda. Pozostałą część stanowi macierz chrząstki wraz z chondrocytami, czyli komórkami chrzęstnymi, które ją wytwarzają. Zawartość chondrocytów w chrząstce jest niewielka. U dorosłego człowieka stanowią one 1% - 2% objętości chrząstki. Macierz jest ściśle uporządkowana i zbudowana z kilku rodzajów białka, w tym kolagenu oraz proteoglikanów i białek niekolagenowych. Chrząstka nie zawiera naczyń krwionośnych (jest nieunaczyniona), ani nerwów (jest nieunerwiona). Jest odżywiana z płynu stawowego, skąd na drodze dyfuzji poprzez macierz chondrocyty otrzymująwszystkie niezbędne składniki do ich prawidłowego funkcjonowania. Płyn stawowy jest rozprowadzany równomiernie dzięki ruchom stawu. Stąd niezmiernie istotne jest dla prawidłowego odżywienia chrząstki i utrzymania jej w dobrej kondycji zachowanie ruchomości stawów.Istnieją trzy główne typy chrząstki: szklista, sprężysta i włóknista. Mają odmienne cechy, odpowiednie dla ich specyficznych funkcji w organizmie, przez co dany typ tkanki chrzęstnej jest najbardziej właściwy dla danego miejsca. Powierzchnie stawowe zbudowane są z chrząstki szklistej. Tworzy ona powłokę, która zmniejsza tarcie pomiędzy dwoma powierzchniami. Jednocześnie dzięki swej sprężystości, a zarazem wytrzymałości działa jak amortyzator wstrząsów w stawie.
Chrząstka jest wysoce uporządkowaną strukturą. Uszkodzenie niewielkiej części tego skomplikowanego układu, może zaburzyć jego funkcjonowanie jako całości. W konsekwencji prowadzi najczęściej do postępującego uszkodzenia pozostałej części chrząstki, co po wielu latach skutkuje rozwinięciem pełnego obrazu choroby zwyrodnieniowej.
Wśród przyczyn uszkodzenia chrząstki stawowej należy wymienić:
Do głównych objawów uszkodzenia chrząstki stawowej zalicza się ból stawu, głównie podczas ruchu. Ból może być również spoczynkowy, podczas przebywania długotrwałego stawu w jednej pozycji lub pojawiający się na początku ruchu, a zanikający w miarę wzrostu aktywności. Uszkodzenie chrząstki powoduje najczęściej ograniczenie zakresu ruchomości. Postępujący zanik chrząstki prowadzi do pojawienia się wyczuwalnych trzasków w kolanie zwanych krepitacjami. siebie nawzajem. Do postawienia rozpoznania potrzebne jest badanie kliniczne oraz badania dodatkowe jak: RTG, MR. Jeśli ogniskowe uszkodzenie pozostanie nieleczone, najprawdopodobniej z czasem będzie się powiększać. Chrząstka stawowa ma minimalną zdolnośćdo samoistnej naprawy, stąd nieleczone, nawet niewielkie uszkodzenia mogą prowadzić do rozległego zniszczenia powierzchni stawowej i powstania choroby zwyrodnieniowej stawów.
W leczeniu niewielkich uszkodzeń chrząstki wykorzystujemy najnowsze zdobycze medycyny regeneracyjnej, w tym m.in. iniekcje dostawowe z preparatów kwasu hialuronowego, osocza bogatopłytkowego PRP (Platelets Rich Plasma), komórek macierzystych, czy preparatu autologicznego Orthokine z naturalnym blokerem receptora interleukiny-1 (Il-1).
Leczenie operacyjne obejmuje:
Każda z metod ma swoje wskazania i ograniczenia oraz zalety i wady. O doborze metody decyduje przede wszystkim lekarz. Odpowiednie postępowanie powinno być wdrożone na każdym etapie leczenia uszkodzenia chrząstki, gdyż im bardziej rozległe i poważne uszkodzenie, tym trudniejsza terapia i mniejsze szanse na powrót do pełnej sprawności. Stawy kompletnie pozbawione chrząstki można już tylko wymienić na sztuczne, czyli zastosować protezę stawu. Jest to leczenie, którego nie należy się obawiać. Zastosowane w odpowiednich wskazaniach, w sytuacji kiedy brak szans na odbudowę chrząstki stawowej, przynosi choremu ulgę w cierpieniu i pozwala na „normalne” funkcjonowanie.
Choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoarthritis, artroza) jest chorobą będąca wynikiem procesów biologicznych, jak i czynników mechanicznych, które prowadzą do postępującego uszkodzenia chrząstki stawowej. Choroba zwyrodnieniowa stawów to najczęstsza choroba układu ruchu. Jest spowodowana zaburzeniami jakości i ilości chrząstki stawowej, która odpowiada za amortyzację stawu. Towarzyszy jej proces zapalny w obrębie błony maziowej oraz tkanek okołostawowych, a w późniejszych stadiach powstawanie wyrośli kostnych (osteofity) i ubytków, torbieli kostnych (geody). W postępującej chorobie uszkodzone zostają, także kości wchodzące w skład stawu, torebka stawowa, wiązadła okalające staw, ścięgna i mięśnie. Głównymi objawami choroby są:
Szacuje się, że w Polsce na chorobę zwyrodnieniową stawów cierpi około 2 milionów osób. Uważa się, że choroba dotyczy 25–30% osób w wieku 45–64 lat, 60% starszych niż 65 lat i więcej niż 80% osób w wieku powyżej 75 lat. Choroba zwyrodnieniową można podzielić na:
W przeszłości chorobę zwyrodnieniową postrzegano jedynie jako wynik naturalnego procesu starzenia się organizmu, w tym samego stawu oraz mechanicznego ścierania siępowierzchni stawowych. Jednakże choroba zwyrodnieniowa może występować u osób młodych, natomiast niektóre osoby starsze nie wykazujążadnych objawów choroby zwyrodnieniowej stawów.
Do idiopatycznej postaci choroby zwyrodnieniowej stawów mogą predysponowaćnastępujące czynniki:
Badania wykazują, że choroba zwyrodnieniowa stawów ma podłoże zapalne. Charakterystyczne cechy procesu zapalnego, czyli zaczerwienienie, ocieplenie i obrzęk, występująjedynie w okresach zaostrzeń choroby. Natomiast cecha zapalenia określana jako upośledzenie funkcji jest stałą cechą choroby zwyrodnieniowej. Badania immunohistochemiczne i molekularne wykazują aktywację oraz nasiloną produkcję mediatorów stanu zapalnego w miejscu występowania zwyrodnienia układu ruchu.
Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów możemy podzielić na:
Zwichnięcie stawu to całkowita lub tymczasowa utrata kontaktu powierzchni stawowych. W przypadku rzepki polega na przemieszczeniu się rzepki poza rowek międzykłykciowy kości udowej. Najczęściej rzepka ulega zwichnięciu do boku. Zwichnięcie rzepki występuje zdecydowanie częściej u osób, które mają ku temu predyspozycję w postaci dysplazji stawu rzepkowo- udowego. Dysplazja polega na nieprawidłowym wzajemnym ukształtowaniu się powierzchni stawowej rzepki i rowka międzykłykciowego kości udowej oraz zaburzonej rotacji kości piszczelowej względem kości udowej. U tych osób bardzo często dochodzi do wielokrotnych zwichnięć rzepki, co nazywamy nawrotowym zwichnięciem rzepki. Zwichnięcie rzepki nie pozostaje dla kolana obojętne. W czasie urazu uszkodzeniu ulega wiele struktur, w tym więzadła stabilizujące rzepkę i chrząstka stawową.
Objawy po zwichnięciu rzepki to głównie obrzęk, czyli powiększenie obrysu kolana wynikające z krwawienia wewnątrz stawu lub wysięku, ból oraz ograniczenie ruchomości w stawie. Często dochodzi do samoistnej repozycji rzepki. W przypadku utrzymującego się zwichnięcia konieczna jest szybka pomoc lekarska i ostrożne nastawienie rzepki.
W postępowaniu po urazie należy po wnikliwym badaniu klinicznym wykonać RTG, USG lub MR. jeżeli pierwszorazowemu zwichnięciu towarzyszą dodatkowe uszkodzenia w postaci złamań chrzęstno-kostnych wskazane jest leczenie operacyjne. Leczenie operacyjne i zmiana konfiguracji aparatu wyprostnego kolana wskazana jest również u pacjentów z problemem nawrotowego zwichnięcia rzepki.
Więzadło właściwe rzepki łączy rzepkę z kością piszczelową, będąc wraz z rzepką i mięśniem czworogłowym częścią mechanizmu wyprostnego kolana. „Kolano skoczka” to zmiany zwyrodnieniowo-przeciążeniowe bliższej części więzadła, przy przyczepie do rzepki.Pod wpływem mikrourazów dochodzi do zmian w strukturze przyczepu więzadła. W obrazie histologicznym obserwuje się napływ charakterystycznych komórek zapalnych (mastocytów) oraz hiperplazję naczyniową. W badaniach biochemicznych występuje wyraźny wzrost mediatorów i czynników zapalnych drażniących zakończenia nerwowe.
„Kolano skoczka” występuje najczęściej u osób uprawiających dyscypliny sportowe, w których wykonuje się częste i powtarzane skoki. Spotyka się je u koszykarzy, piłkarzy ręcznych, tenisistów i wielu innych. Jest wynikiem powtarzanych przeciążeń aparatu wyprostnego.
Objawy typowe dla „kolana skoczka” to ból poniżej rzepki pojawiający się podczas czynnego wyprostu kolana, schodzenia ze schodów, przysiadu czy podskoku, uczucie pełności kolana. Niekiedy widoczna jest asymetria obrysu rzepek, może pojawić się obrzęk i tkliwość. Dochodzi do osłabienia siły mięśnia czworogłowego, a w miarę rozwoju choroby jego zanik. W długotrwających, ciężkich zmianach może dojść do zerwania więzadła właściwego rzepki. Naprawa więzadła możliwa jest wówczas tylko operacyjnie i stanowi duże wyzwanie dla współczesnej medycyny.
Na podstawie rozległości i czasu występowania dolegliwości wyróżnia się 4 stopnie uszkodzenia:
Dokładnie zebrany wywiad od pacjenta oraz badanie lekarskie pozwalają na postawienie rozpoznania. Pomocne jest badanie USG, które określa rozległość uszkodzenia więzadła. Leczenie choroby w fazie początkowej (stopień 1 i 2) można rozpocząć od leczenia zachowawczego. Postępuje się zgodnie z protokołem PRICE. Zaleca się odpoczynek, zimne okłady, masaże lodem oraz elewację kończyny. W bardziej zaawansowanych stanach włącza sięleki przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Równie ważne jest wzmacnianie i rozciąganie mięśnia czworogłowego oraz rozciąganie mięśni zginaczy poprzez ćwiczenia ekscentryczne. Stosuje sięrównież zabiegi fizykoterapeutyczne jak: jonoforeza, ultradźwięki, laser wysokoenergetyczny czy ESWT (fala uderzeniowa). Skuteczność ESWT u pacjentów z tendinopatią więzadła rzepki jest wysoka, sięgając nawet 70% poprawy objawów klinicznych, przez co jest obiecującą metodą, zmniejszającą dolegliwości bólowe.
Coraz więcej zwolenników wśród lekarzy i terapeutów zyskuje terapia osoczem bogatopłytkowym (PRP). Wykorzystuje ona zawarte w płytkach krwi substancje zwane czynnikami wzrostu, które wykazują szerokie działanie stymulujące odbudowę i gojenie uszkodzonych tkanek. Badania przeprowadzone zarówno na zwierzętach jak i z zastosowaniem PRP w praktyce klinicznej ujawniają dużą skuteczność w leczeniu zmian zwyrodnieniowo-przeciążeniowych więzadła właściwego rzepki.
W przypadkach bólu przewlekłego konieczne jest leczenie chirurgiczne. Polega ono na usunięciu tkanek uszkodzonych i zapalnych, nawiercenia miejscu przyczepu oraz/lub jego wzmocnienia implantami. Leczenie operacyjne powinno być stosowane u pacjentów, u których leczenie zachowawcze trwające powyżej 6 miesięcy nie przynosi rezultatów. Po zabiegu wymaga się od zawodnika cierpliwości i wytrwałości. Powrót do sportu jest zazwyczaj możliwy po upływie 3-6 miesięcy i zależy od stopnia uszkodzenia więzadła.
Hallux valgus jest to zniekształcenie stopy polegające na koślawym ustawieniu palucha oraz szpotawym ustawieniu I kości śródstopia. Zniekształcenie powoduje znaczne dolegliwości bólowe, konflikt z obuwiem oraz stwarza nieestetyczny wygląd stopy. Choroba ta często ma podłoże genetyczne.
Przyczyną tworzenia się paluchów koślawych może być płaskostopie poprzeczne, osłabiony aparat więzadłowo mięśniowy, długie okresy stania (praca) i noszenie niewygodnego, niefizjologicznego obuwia (u kobiet buty ze zbyt wysokim obcasem, a także obuwie z wąskimi noskami). Deformacji palucha często towarzyszy płaskostopie poprzeczne i młotkowatośćpozostałych palców, co stwarza dodatkowe dolegliwości. Zniekształcenie stopy źle wpływa na biomechanikę całej kończyny dolnej i dolegliwości bólowe stawu skokowego, kolanowego i biodrowego. W zależności od rodzaju i stopnia deformacji stosowane są różne metody leczenia operacyjnego. Zabieg zawsze związany jest z przecięciem skóry w okolicy pierwszego promienia stopy. W przypadku korekcji pozostałych palców wymagane są dodatkowe dostępy operacyjne. W mniejszych deformacjach palucha koślawego stosujemy zabieg korekcyjny na tkankach miękkich z resekcją zniekształceń i wyrośli głowy I kości śródstopia. W większych deformacjach wykonujemy zabieg operacyjny korekcji koślawości metodą osteotomii (przecięcia kości) I kości śródstopia z czasową stabilizacją za pomocą specjalnie dedykowanych implantów. Implanty stabilizujące sązróżnicowane. Mogą to być implanty stalowe, tytanowe, peek'owe (specjalny plastik medyczny) lub biowchłanialne. Odpowiedni ich dobór dyktują wskazania medyczne i poza medyczne. Zabieg kończy założenie drenów, usuwanych najczęściej w I dobie po operacji.
Achillesa jest jednym z największych i najsilniejszych ścięgien ludzkiego organizmu. Przenosi siłę generowaną przez skurcz mięśnia brzuchatego łydki na guz kości piętowej. Dzięki temu umożliwia prawidłowy chód, bieganie czy podskoki. Ze względu na swą funkcję jest nieustannie poddawane dużym obciążenim podczas stania i poruszania się. Przeciążenia mogąpowodować mikrourazy, zmiany degeneracyjne włókien kolagenowych budujących ścięgno, co doprowadza do osłabienia jego struktury. Ostatecznie rozwijają się choroba cechująca sięuszkodzeniem samego ścięgna lub jego przyczepu zwana odpowiednio tendinopatią i entezopatią. Początkowo proces niszczenia włókien może przebiegać bezobjawowo lub z niezbyt uciążliwymi dolegliwościami, które pacjent najczęściej bagatelizuje. Nieleczona entezopatia/tendinopatia może doprowadzić do zerwania ścięgna, co wiąże się najczęściej z leczeniem operacyjnym i długąrehabilitacją. Choroby ścięgien choć często dotyczą ludzi aktywnych sportowo, to niestety okazuje się, że tzw. codzienna aktywność, może również prowadzić do powstania tendionpatii/entezopatii ścięgna Achillesa.
W leczeniu stosuje się odpoczynek, odpowiedni dobór obuwia, modyfikację uprawianych sportów, niesteroidowe leki przeciwzapalne, fizyko i kinezyterpię, czy iniekcje sterydowe. Iniekcje sterydowe choć powszechnie stosowane, powinne być ograniczone do wyjątkowych przypadków, podawane pod kontrolą usg i w ściśle określonych wskazaniach. Częste i nieprawidłowo wykonane podanie sterydu do ścięgna, może wręcz osłabić jego strukturę.Dobre wyniki uzyskujemy stosując w leczeniu autologiczne osocze bogatopłytkowe. Jest to metoda wykorzystująca naturalne stymulatory procesu gojenia zawarte we własnych płytkach krwi pacjenta. U zdecydowanej większości pacjentów uzyskuje się wyleczenie lub długotrwałą poprawę.
Charakterystycznymi objawami jest ból o tępym, uporczywym charakterze, zlokalizowany po dolno – przyśrodkowej stronie pięty. Najczęściej ból pojawia się rano, po przebudzeniu lub po dłuższym odpoczynku. W miarę zwiększania aktywności ból zmniejsza się. Diagnostyka oparta jest przede wszystkim na zebranym wywiadzie oraz objawach klinicznych. Tendinopatia rozścięgna podeszwowego może być wynikiem stopy płaskiej lub wydrążonej.
Objawy bólowe spowodowane są toczącym się przewlekłym procesem degeneracyjnym w rozścięgnie podeszwowym i tkankach okalających. Patologia ta jest wieloczynnikowa. Wśród przyczyn należy wymienić: czynniki biomechaniczne (nadmierna pronacja stopy, rotacja zewnętrzna stopy, stopa płaska lub wydrążona), czynniki degeneracyjne (przeciążenia, mikrourazy), choroby układowe i immunologiczne. Istotnym czynnikiem są nadmierne przeciążenia związane z otyłością, która występuje u 90% kobiet oraz u 40% mężczyzn z tym schorzeniem. Grupą pacjentów najbardziej narażoną na powstawanie entezopatii rozścięgna podeszwowego sątancerze oraz sprinterzy.
Stosowane obecnie leczenie nieoperacyjne polega na zwalczaniu dolegliwości bólowych poprzez doustne leki przeciw zapalne, fizyko- i fizjoterapię, czy stosowanie iniekcji sterydowych.W związku, z tym, iż entezopatie mają podłoże degeneracyjne wydaje się, że zastosowanie osocza bogatopłytkowego w tego rodzaju chorobie ma swoje racjonalne uzasadnienie. Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi spodziewanych efektów proponuje się pacjentom leczenie operacyjne. Najczęściej przeprowadza się fasciotomię rozcięgna podeszwowego. Skutecznośćtakiego leczenia szacuje się na około 50% – 80%. Istnieje bardzo duża ilość metod oraz schematów leczenia pacjentów z entezopatią rozcięgna podeszwowego. Mimo to żaden z tych sposobów nie cechuje się wysoką skutecznością oraz swoistością leczenia.
Copyright © 2020 Dr Tomasz Wnuk. Template by Inovatik Modified by jsmarchewka.